Info-Atlasfirem Info-Atlasfirem Projekt Šance, o.s.
In-počasí

Zeměkoule
Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Z E M Ě K O U L E ...buď vítán ‚ kdo s dobrým úmyslem odcházíš...

zdravotnictví

Info-Atlasfirem Info-Atlasfirem Info-Atlasfirem
https://www.google.com/maps/dir/Strope%C5%A1%C3%ADn,+%C4%8Cesk%C3%A1+republika/Ryt%C3%AD%C5%99

 

Naše zdravotnictví….

image

28. 04 2015 |    www.inadhled.cz   Nemocný člověk tráví ve zdravotnických zařízeních více času, ten zdravý se tam dostane jen občas a většinou se nestačí divit.

  První, co vnímá, je nesmírný rozdíl mezi soukromým a státním zdravotnictvím. Ten je propastný v cenách na jedné straně a věnované péči na té druhé. I když zdaleka ne každý soukromý lékař je dostatečně kvalitní, většinou se pohybuje v prostředí, kde se omyly neodpouští a zároveň ztráta klientů a dobré pověsti stojí mnoho prostředků a může znamenat brzký konec a občas poté dojde i na trestní oznámení. Také služby bývají na podstatně vyšší úrovni a následovná kvalitní péče je většinou samozřejmostí.

  Přijdete li do státního zařízení, ve kterém jste nebyli delší dobu, často zjišťujete, že se za uplynulých 25 let moc nezměnilo. Stejné nátěry na zdech, otlučené dlaždičky, televize je nadstandard, jídlo připomíná poválečná léta. Což by člověk jistě při dvoutýdenní návštěvě špitálu jistě vydržel, přesto se v některých oblastech zdravotnictví zastavil čas. Možná ne v technologiích na sálech, ale v přímém kontaktu pacienta a prostředí ano.

  Dalším šokem je nesystematičnost a přístup personálu. Objedná li Vás lékař na určitou hodinu, nepředpokládáte, že v čekárně pobudete další dvě až tři hodiny. Ozvete li se, jste záhy umlčeni. Také případné termíny objednání se Vás často pošlou do kolen, někdy je zázrak, že se toho pacient dožije. Je znám případ, kdy velmi důležité vyšetření týkající se počínajícího onemocnění rakovinou posunula týdenní stávka lékařů o tři měsíce a pacientka následkem toho začala s chemoterapií daleko později a v době, kdy zhoubné bujení dosáhlo již takové míry, že se stalo nevyléčitelným a následovala smrt dotyčné.

  Stejně nepochopitelná je večerní výmluva laborantky na rentgenu při žádosti o cd se snímkem údajné zlomeniny. Přestože je tato služba přeplacená, tvrdila, že přístroj na vypalování cd je rozbitý a bude opraven druhý den ráno. To už na místě byla jiná obsluha, která s omluvou a ujištěním, že šlo o pouhou lenost kolegyně, cd připravila. Pacient si však musel přivstat, ujet 50km a připadal si jako blbec. Se sádrou na noze připomínající dílo antického sochaře vážící stejně, jako socha Davida a Goliáše. Zlomeným byl přitom teoreticky palec na noze. Teoreticky proto, že to rentgen neodhalil a palec bolel. Prý jistota je jistota. Šlo o třináctiletého kluka.

  Na Prahu jsou dva odborní dermatologové zabývající se onemocněními dětí. Jedna paní doktorka si zlomila ruku a v druhé ordinaci nové děti neberou.  Objednání s podezřelou vyrážkou, o které normální kožní oddělení neřeklo nic, dětská doktorka jen pokrčila rameny a zrušila očkování, proběhlo v termínu za dva a půl měsíce. U kojence. Podobné je to u zubařů. Máte kaz? Vaše chyba, přijďte za 6 týdnů. A teď se zblázněte. Nebo plaťte.

  Závěrem je tedy třeba říct, že je opravdu lepší být zdravý. A k tomu bohatý, svobodný a bezdětný. Jedině tak se nestanete závislým na občasné péči státních zdravotnických středisek, protože budete mít soukromého a tím i bohatě dotovaného lékaře, nebudete muset řešit úrazy dětí ze sportů a Vaše nervová soustava nebude zatížena manželskými spory a možnou péčí o velké množství příbuzných. Vyhnete se tak nejen psychiatrii, ale i dalším oddělením. Jen jednou možná skončíte osamocen v ,,eldénce‘‘.  To se ale bohužel často týká i těch, kteří mají kolem sebe ,,milující‘‘ rodinu. Tak nevím, stejně, jako u dopravní infrastruktury, ani tady zlepšení neočekávám.

P.S. Možná to není všude stejné, ale....

Jemnější než si dokážete představit... a bez námahy.

 

Léčba ran a péče o pokožku – 

 

Problematika takzvaně suché kůže je stále aktuálnější pro její častější výskyt. Jak u jedinců s genetickou predispozici pro suchou kůži, tak u jedinců se zdravou kůži, která je vystavena rizikovým faktorům.

 

Termín „sucha kůže“ neznačí klinickou diagnózu, ale pouze symptom. Každopádně tento příznak vede k dyskomfortnímu stavu s negativním dopadem na kvalitu života. Klinicky je charakteristicky hrubým, drsným povrchem s různým stupněm zarudnuti a deskvamace, kvůli snížené elasticitě kůže se tvoři bolestivé ragady. Subjektivně je tento stav provázen svěděním, pocity pnuti a stahováni.

 

Odhaduje se, že různé projevy suché kůže má 20 až 50 % populace. Přitom nejčastěji se s touto problematikou setkáváme u atopických pacientů, seniorů, žen v domácnosti, některých profesi (např. úklidových pracovníků, zdravotníků, kadeřnic, ve stavebnictví apod.), ale také u lidi vystavených nadměrné hygieně.

 

Příčiny vzniku suché kůže

Přirozenou obnovu kožní bariery narušuji četné exogenní i endogenní faktory, které nepříznivě ovlivňuji rovnováhu v procesu její hydratace a způsobuji nadměrné ztráty vody.

Z častých fyzikálních faktorů lze jmenovat vítr, extrémní chlad nebo teplo, suchy vzduch

a nízkou vlhkost vzduchu, pobyt v zakouřených nebo klimatizovaných prostorách, nadměrný

kontakt s vodou či UV zářením.

Chemické faktory představují např. mýdla, saponáty a rozpouštědla používaná v domácnosti

nebo v pracovním procesu, některé lokální léky (např. antiaknotika), perorální léky (např. diuretika, retinoidy).

Hlavním biologickým faktorem jsou kožní změny spojené se stárnutím kůže. Se stoupajícím věkem dochází ke snížení množství ceramidů, produkce potu a mazu (zvlášť u žen po menopauze vlivem snížené hladiny estrogenů), ztenčeni epidermis.

 

Zásady péče o suchou kůži

Ve všech případech stavů suché kůže je třeba pátrat po pravděpodobných vyvolávajících

faktorech, odstranit je nebo alespoň minimalizovat. Pro úspěch léčby je nutné pacienta podrobně poučit o způsobu každodenní péče o kůži.

 

Základní kroky v péči o suchou kůži:

-         omezení kontaktu s vodou, konkrétně sprchováni každý druhy den (kromě intimních partii), ideálně s použitím koupelových olejů a vody s teplotou kolem 37 °C. Eventuální koupel by neměla trvat déle než 15 minut.

-         omezení používání mýdel, alkalická mýdla ve spojení s tvrdou vodou mohou tvořit minerální sraženiny dráždicí kůži. Doporučujeme raději pevné nebo tekuté syntetické detergenty (tzv. syndety) s pH mezi 5,5–7.

-         Po sprchování nebo olejové koupeli, je nutné ošetřit kůži co nejdříve, dokud je ještě vlhka (tzv. pravidlo 3 minut).

-         nosit vzdušné, volné oblečení, z hladkých materiálů, nejlépe z bavlny, chránit ruce rukavicemi v chladu, při prací s vodou, čisticími prostředky, znečištěným materiálem apod.

-         zajistit adekvátní prostředí – dostatečnou relativní vlhkost (okolo 50 %) a teplotu vzduchu okolo 20 ˚C.

 

Závěr

Sucha kůže již představuje varovný příznak, který nesmíme podceňovat. Rizika plynoucí

z komplikaci neléčené suché kůže mohou mít pro jedince závažné psychosociální i ekonomické důsledky. Cílem peče o kůži je obnovit její ochrannou funkci a omezením trans epidermální ztráty vody normalizovat hydrataci epidermalni bariery. Pravidelně léčebné i preventivní používaní emoliencii, včetně výše uvedených doporučeni, chrání kůži před faktory zevního prostředí, prodlužuje remisi chronických svědivých dermatóz a zlepšuje kvalitu života pacienta.

C:\Users\Pavel\Documents\Scholl-baleni_nahradni_hlavice.jpg

 

C:\Users\Pavel\Documents\Scholl-logo.jpg

TOPlist