Info-Atlasfirem Info-Atlasfirem Projekt Šance, o.s.
In-počasí

Zeměkoule
Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Z E M Ě K O U L E ...buď vítán ‚ kdo s dobrým úmyslem odcházíš...

zahraniční zpravodajství

Info-Atlasfirem Info-Atlasfirem Info-Atlasfirem
https://www.google.com/maps/dir/Strope%C5%A1%C3%ADn,+%C4%8Cesk%C3%A1+republika/Ryt%C3%AD%C5%99
 

 

 

Uprchlíci jsou nezvladatelní. Maďarsko vyhlásilo krizový stav, zuří i Slovinsko, Chorvatsko a další

Budapešť - Maďarsko přestává zvládat nápor migrantů valící se do země přes takzvanou balkánskou trasu. Ministr vnitra Sándor Pintér proto vyhlásil na celém území Maďarska migrační krizový stav. Uvedla to agentura MTI.

Diskuse: 22

Uprchlíci jsou nezvladatelní. Maďarsko vyhlásilo krizový stav, zuří i Slovinsko, Chorvatsko a další - anotační foto
 

Ministr uvedl, že na svých hranicích zavedly mimořádná opatření i Slovinsko, Chorvatsko a Srbsko. "Tyto země budou pouštět cizince pouze s platnými cestovními doklady," upozornil Pintér. "Zatím není známo, jak zareagují uprchlíci a ilegální migranti, kteří zůstali v uvedených zemích," dodal.

"Vzhledem k novému režimu, který přijala členská země Evropské unie, si Srbsko nemůže dovolit, aby se stalo sběrným táborem pro uprchlíky, takže všechna opatření bude slaďovat s Evropskou unií a bude je recipročně uplatňovat na své jižní hranici s Makedonií a Bulharskem," uvedlo slovinské ministerstvo vnitra.

Pro migranty bez platných pasů a víz uzavřela hranice i Makedonie. "Naše hranice jsme úplně uzavřeli," řekl pro agenturu Reuters představitel makedonské policie, který si nepřál být jmenován.

Makedonie v uplynulých týdnech pouštěla na své území jen malé skupiny Syřanů a Iráčanů. Podle údajů makedonského ministerstva vnitra ale postupně přestaly úřady pouštět do země všechny migranty. "Makedonie bude jednat v souladu s rozhodnutími jiných států na balkánské trase," uvedl mluvčí makedonského ministerstva vnitra.

Na řecké straně hranice přitom zůstává přibližně 13 tisíc migrantů, kteří nemohou pokračovat v cestě do západní Evropy. Dalších přibližně 1000 se nachází v makedonském uprchlickém táboře u hranic se Srbskem. Podle řeckého deníku Ethnos ale uprchlíci nevzdávají naději a domlouvají se s převaděči na tom, jak hraniční plot postavený Makedonií překonat.

Země na balkánské trase začaly v únoru uplatňovat na hranicích přísnější pravidla pro vpouštění migrantů. To vedlo k výraznějšímu snížení počtu postupujících uprchlíků a k jejich nahromadění v Řecku.

 

Konec předplacených telefonních karet? EU chystá plán na omezení financování terorismu

Evropská komise v únoru představí konkrétní návrhy, jak výrazně omezit financování terorismu. Po pátečním jednání ministrů financí Evropské unie, kterého se zúčastnil i český ministr financí Andrej Babiš (ANO), o tom informoval eurokomisař pro euro Valdis Dombrovskis.

Prezident Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem
 
 

Prezident Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem

FOTO: Yves Herman, Reuters

Dnes 4:30 - Brusel

Už nyní by ale členské země podle něj měly samy daleko lépe využívat možností, které jim dávají současná pravidla a zákony.

Babiš na zasedání uvedl, že mezi probíranými oblastmi jsou například předplacené anonymní platební či telefonní karty, ale třeba také ilegální prodej kulturních památek. Česká republika podle něj podobná opatření podporuje.

Podobně se vyjádřil také slovenský ministr Peter Kažimír. Podle něj se nejspíš blíží konec právě předplacených telefonních karet, jejichž využívání teroristy v přípravách konkrétních útoků je zdokumentované.

„Možná to bude vnímané jako snížení komfortu. Ale pro pocit bezpečnosti se takovému kroku asi budeme muset podvolit,“ řekl Kažimír po zasedání ministrů financí EU.

Naléhá hlavně Francie

Na snižování možností financování terorismu naléhá především Francie. Tu loni dvakrát zasáhly teroristické útoky islamistických radikálů.

Podle nizozemského ministra financí Jeroena Dijsselbloema, jehož země nyní předsedá EU, se komise ve svém akčním plánu bude soustředit jak na legislativní změny, tak na rychle realizovatelné kroky.

„Musíme zajistit, aby lidem, kteří plánují terorismus, byl výrazně omezen přístup k finančním prostředkům,“ zdůraznil. Zaručit, že takové opatření na sto procent odstraní teroristickou hrozbu, ale podle nizozemského ministra možné není.

Dombrovskis připomněl i potřebu lepšího sdílení zpravodajských informací či rychlého postupu při zmrazování majetku osob s terorismem spojovaných.

 

Ukrajinců je v Česku dvakrát víc než Vietnamců a třikrát víc než Rusů

Česká republika se od 90. let postupně změnila z tranzitní na cílovou zemi migrantů z některých států. Podle analýzy, kterou předkládá vládě ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), počet cizinců stoupl od roku 1989 třináctinásobně. Týká se to i lidí přicházejících ze států mimo EU.

 
 

 

FOTO: Profimedia.cz

Dnes 3:14 - Praha

„Dlouhodobě se podíl cizinců ze třetích zemí trvale pobývajících v ČR zvyšuje,“ uvádí analýza, kterou má Právo k dispozici. Počet cizinců se jen za posledních deset let zdvojnásobil.

Nejvíce migrantů z třetích zemí pochází z Ukrajiny (104 558), Vietnamu (56 665) a Ruska (34 787). Američanů u nás loni žilo 6292. Hranici pěti tisíc lidí přesáhli ještě Mongolové, Kazaši a Moldavané. V loňském roce na základě povolení k trvalému, dlouhodobému nebo přechodnému pobytu nebo na vízum k pobytu nad 90 dnů v ČR žilo 266 855 státních příslušníků ze zemí mimo Unii. Bylo to 58 procent z celkového počtu 458 710 cizinců pobývajících na území Česka.

Evropa to podcenila

Analýza připomíná zkušenosti některých evropských zemí, které integraci cizinců podcenily. „Bylo to na základě mylného předpokladu, že se zahraniční pracovníci posléze vrátí do svých domovských zemí. To se ovšem nestalo a v 90. letech se země západní Evropy již potýkaly s vážnými problémy v soužití s cizinci,“ konstatuje dokument.

Potvrdilo se, že „migrace může být efektivní a prospěšná cizincům i majoritní společnosti, pouze pokud je přímo provázána s integračními opatřeními“.

Podle analýzy Česko nemá příliš konfliktů mezi komunitami cizinců a většinovou společností. „Ve vztahu mezi majoritou a cizinci přechodně či trvale pobývajícími na území ČR prakticky nebyly zaznamenány zásadnější projevy averze či agrese,“ píše se v ní.

Připouští se však, že v některých místech, kde se usadilo více cizinců, se čas od času vůči jejich „specifickým skupinám“ protesty odehrály. „Migrační realita posledních několika let s sebou nicméně přináší riziko některých průvodních jevů, jako je xenofobie, rasismus, extremismus či jiné projevy negativních postojů jedinců či skupin ve vztahu k cizincům,“ uvádí analýza.

Dávek je málo, ale rostou

„Zejména uprchlická krize v polovině roku 2015 polarizovala společnost a otevřela diskusi v rovině občanské i politické i zvýšený zájem veřejnosti o migrační politiku a problematiku soužití s cizinci,“ tvrdí dokument.

Cizinci si prý na ČR nejvíce cení svobodu společnosti, bezpečnost a péči o životní prostředí. Menší pozornost věnují české kultuře, tj. zvykům, literatuře, kinu, divadlu. „Lze tedy usuzovat, že cizinci před českou kulturou upřednostňuji spíše civilizační výdobytky české společnosti,“ tvrdí analýza.

Dokument zmiňuje i některé bariéry, které brání rychlejší integraci cizinců. Jsou to mj. kulturní odlišnosti či neznalost češtiny, případně uplatnění na trhu práce.

Téměř 75 tisíc cizinců ze třetích zemí působilo jako zaměstnanci. Asi 34 tisíc jich pracovalo tam, kde nepotřebují žádnou nebo jen nízkou kvalifikaci, jako je stavebnictví či pohostinství. Zhruba 15 tisíc cizinců našlo uplatnění na místech, kde je třeba vysoké odbornosti.

 

Strčil jí ruku mezi nohy, ona ho chytila a držela až do příjezdu policie. Němka zneškodnila sexuálního útočníka

Berlín – Mladá německá matka se postavila sexuálního útočníka, který ji v úterý obtěžoval přímo na ulici. Chytila ho a nepustila do doby, než přijela policie.

Diskuse: 36

Strčil jí ruku mezi nohy, ona ho chytila a držela až do příjezdu policie. Němka zneškodnila sexuálního útočníka - anotační foto
 reklama
 
 

 

Výzva

Prosíme tímto všechny naše čtenáře,aby posílali své vlastní náměty , ale i vlastní články týkající se jakéko-li oblasti společenského života na email -smileysufoto@seznam.cz. Vaše příspěvky zveřejníme bez cenzury, s vaší autorizací a adresou. Děkujeme -redakce.yes

tel. do redakce 704126100 heart

 

 

 

TOPlist
sítě
Žádná data nebo nastavení...